O wszawicy

Wszawica to choroba pasożytnicza, wywoływana przez drobne owady - wszy. Wyróżnia się 3 podstawowe typy wszy: głowowe, łonowe i odzieżowe. Najczęściej występującym gatunkiem jest wesz głowowa, która żyje wyłącznie na owłosionej skórze głowy człowieka. Wesz głowowa może również pojawiać się na brwiach i rzęsach.
Wszawica jest jedną z najczęściej występujących chórob pasożytniczych u ludzi, może dotknąć każdego człowieka, niezależnie od warunków socjoekonomicznych, w których żyje. Najczęściej pojawia się wśród dzieci w wieku 2-12 lat, głównie ze względu na łatwość rozprzestrzeniania się (bezpośredni kontakt między rówieśnikami w przedszkolu, szkole, podczas obozów, kolonii i zajęć sportowych). Szacuje się, że wszawica dotyka np. w USA co czwarte dziecko w wieku przedszkolnym; w Wielkiej Brytanii ok. 1 miliona dzieci corocznie przechodzi wszawicę. Nie wykazano zależności częstości występowania wszawicy od długości włosów oraz częstości ich mycia. Wzrost częstotliwości występowania wszawicy jest również spowodowany rozwojem oporności wszy na stosowane w niektórych preparatach środki owadobójcze (pestycydy).
Wszy to małe owady - w zależności o wieku i płci mogą mieć od 0,5 mm do 3 mm długości (od wielkości wydrukowanej kropki do wielkości ziarna sezamu). Pasożyt charakteryzuje się spłaszczonym tułowiem, posiadaniem sześciu par odnóży przystosowanych do przyczepiania się do włosów oraz kolorem ciała od brudnobiałego i szarego do czerwonobrązowego. Budowa i kolor ciała wszy, unikanie światła oraz zdolność do szybkiego poruszania sprawiają, że pasożyta często jest trudno wykryć. Jaja wszy - zwane gnidami, są dużo mniejsze niż osobniki dorosłe, mają owalny kształt i przeważnie są białe lub żółte, stąd mogą być pomylone z łupieżem. Gnidy są umiejscowione u nasady włosów i przyklejone do nich specjalnym spoiwem.
Wszy głowowe żyją na owłosionej skórze głowy człowieka żywiąc się jego krwią. Pełen cykl życiowy wszy, od jaja poprzez formy larwalne do postaci dorosłej, trwa ok. 30-32 dni. W ok. 10 dniu od zapłodnienia samica wszy zaczyna składać jaja, które są mocno przytwierdzone do łodygi włosa. W trakcie swojego życia samica złoży od 50 do 150 jaj (wydaje się to relatywnie niewiele, jednak z tej puli dorosłych wszy pojawi się kolejnych ponad 16 000 nowych osobników). W ciągu kolejnych 6-7 dni ze złożonych jaj wylęgną się larwy (nimfy), które po ok. 10 dniach przekształcą się w dorosłe osobniki, zdolne do dalszego rozmnażania.
Wszy nie potrafią skakać ani pływać, dlatego do zarażenia się dochodzi jedynie poprzez bezpośredni kontakt z głową osoby zarażonej lub poprzez wspólne używanie przedmiotów takich jak np. grzebień, nakrycia głowy, ręcznik, spinki do włosów. Zarażenie się wszami nie ma nic wspólnego z higieną osobistą. Wszy głowowe mogą występować na wszystkich rodzajach włosów, dotyczy to również kwestii stanu ich czystości. Nie ma znaczenia również rodzaj włosów tj. kręcone, proste itp., jak również ich długość. Wszą głowową można zarazić się od rodziny i przyjaciół, w domu i wśród lokalnej społeczności, nie tylko w szkole czy przedszkolu.
Wszy głowowe są pasożytami ludzkimi - żywią się ludzką krwią, stąd zwierzęta domowe nie mogą być źródłem zakażenia.
Wszy mogą przeżyć bez pożywienia - czyli krwi ludzkiej - do 2 dni, dlatego w celu skutecznej eliminacji wszawicy, poza użyciem skutecznych środków przeciwko wszawicy, należy również uprać przedmioty takie jak: czapki, ręczniki, bieliznę pościelową i inne rzeczy, które mogły mieć kontakt z zarażoną głową, w temperaturze min. 60°C. Należy również dokładnie odkurzyć łóżka i materace, dywany, tapicerkę meblową i samochodową, foteliki samochodowe oraz umyć grzebienie, szczotki i ozdoby do włosów.
Zarażenie się wszawicą jest możliwe, kiedy opieramy głowę o zagłówek fotela w kinie, czy środkach transportu po osobie zarażonej. Można temu zapobiec używając preparatu Hedrin® OCHRONA. Preparat w formie odżywki, stosowany regularnie (min. 2 razy w tygodniu) pozwala skutecznie zapobiegać zarażeniu się wszawicą. Hedrin® OCHRONA może być stosowany jako element standardowej higieny osobistej.
Najczęstszym tj. typowym objawem wszawicy jest uporczywy świąd oraz występowanie czerwonych plamek na skórze głowy w miejscach występowania wszy. Jako konsekwencja świądu i drapania się, powstawać mogą w skórze drobne ranki i zadrapania (przeczosy). Obecność wszy głowowych nie zawsze wywołuje świąd skóry głowy, czasami objaw ten rozwija się dopiero po miesiącu lub później od zarażenia się pasożytem.
Wszy nie przenoszą chorób. Jednak uporczywe drapanie może powodować pojawienie się małych ranek na skórze, które mogą być przyczyną nadkażenia, grzybicy lub zapalenia mieszków włosowych.
Wszawica dotyka wszystkie osoby niezależnie od stanu utrzymywania higieny głowy. Nie należy utożsamiać występowania wszawicy z niskim stanem higieny.
Wszawica nie znajduje się w wykazie chorob zakaźnych, co oznacza, że przypadki wszawicy nie są objęte zakresem działań Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dodatkowo nie istnieje obowiązek profilaktycznego sprawdzania głów dzieci przez personel medyczny w szkołach i przedszkolach, co utrudnia wychwycenie ognisk wszawicy oraz wdrożenie działań leczniczych i profilaktycznych. Stąd ciężar dbania o profilaktykę i leczenie został przesunięty na rodziców i/lub opiekunów.
Istnieje wiele domowych sposobów na zapobieganie wystąpieniu wszawicy, jednak brak jest wystarczających dowodów potwierdzających ich skuteczność. Stąd nie warto ryzykować, ale wybrać skuteczne leczenie i profilaktykę preparatami Hedrin®.
Jako skuteczną profilaktykę wszawicy można stosować preparat Hedrin® OCHRONA. Preparat ten w formie odżywki w sprayu można nakładać na mokre lub suche włosy (bez spłukiwania). Preparat należy stosować regularnie w ramach normalnej higieny (min. 2 razy w tygodniu) po każdym umyciu włosów. Hedrin® OCHRONA przerywa cykl życiowy wszy, zapobiega ich dalszemu rozmnażaniu i rozprzestrzenianiu się.
Preparaty Hedrin® przeznaczone do leczenia wszawicy eliminują zarówno dorosłe osobniki, jak również gnidy, które są przytwierdzone do włosa specjalnym „cementowym” spoiwem. Po zastosowaniu preparatów Hedrin® na włosach mogą pozostać martwe jaja, które należy usunąć mechanicznie przy pomocy grzebienia lub paznokci.